Jakie buty halowe wybrać? Które będą najlepsze?

Na efektywność gry w piłkę wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest strój piłkarza, a dokładnie buty do piłki nożnej. Odpowiednio dobrane, mogą zagwarantować nam wysoki komfort gry, na który składa się dobra przyczepność do podłoża, dopasowanie do stopy, jak również niezawodność. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu obuwia halowego oraz jakie modele wybrać? Podpowiadamy!

Najważniejsze cechy butów halowych

#Przyczepność – to podstawa efektywnej gry

Zapewne o tym wiesz, jednak to bardzo ważne, aby każdy piłkarz był tego świadomy! Przyczepność butów decyduje o jakości gry, ale także o bezpieczeństwie. Dobre przyleganie do podłoża, a tym samym znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa poślizgu, nawet w przypadku gwałtownych zmian kierunku, gwarantują buty z płaską, gumową podeszwą. Przykładowo, buty halowe Adidas wyposażone są w podeszwę typu IN, zapewniające stabilność nie tylko na hali, ale także na parkiecie. Buty halowe Nike zwykle posiadają podeszwę typu IC, czyli odpowiednią do gry na hali.

Mówiąc o podeszwie warto wspomnieć również o zalecie butów halowych, jaką jest tworzywo niepozostawiające śladów, które mogą być bardzo uciążliwe w czyszczeniu. Ta cecha może być bardzo ważna podczas treningów, które odbywają się w szkołach.

#Maksymalne dopasowanie

Warto poszukiwać butów, które będą idealnie dopasowane do stopy. Zwróćmy uwagę na noski (czubki) butów – aby nie były na nas zbyt wąskie, a także na zapiętki – w profesjonalnych butach halowych często są one lekko wydłużone, a niekiedy zakończone dzianinowym materiałem, który gwarantuję maksymalną blokadę stopy, zapewniając jej stabilizację.

Najlepiej bardzo dokładnie zapoznajmy się z opisem (specyfikacją) buta. Często profesjonalni producenci uwzględniają informację o tym, czy dany model przeznaczony jest do wąskiej, czy może do szerokiej stopy.

#Materiał – odpowiednio dobrany gwarantuje trwałość i komfort noszenia

Wybierając materiał dokładnie określmy, jakie aspekty są dla nas ważne. Jeżeli zależy nam na trwałości obuwia, wybierzmy model ze skóry naturalnej. W tego tupu butach nasza stopa będzie się znacznie mniej pocić. Inną – bardziej budżetową opcją, są buty ze skóry syntetycznej lub z innych tworzyw sztucznych. Używane zgodnie z przeznaczeniem, również pozwolą na długi czas eksploatacji.

#Waga obuwia

Halówki powinny być lekkie – ta cecha pozwali nam na zachowanie odpowiedniej dynamiki ruchów, jak również sprawi, że nasza stopa będzie mniej obciążona nawet podczas bardzo długiego treningu. Waga butów ma również wpływ na szybkość naszej reakcji.

Co jeszcze?

Producenci prześcigują się w różnego typu rozwiązaniach, mających na celu poprawienie jakości naszej gry. Warto skrupulatnie czytać opisy obuwia sportowego, ponieważ w ten sposób możemy znaleźć model w pełni odpowiadający naszym potrzebom.

Przykładem ciekawszych rozwiązań są np. system stosowany prze Nike – NIKESKIN, zapewniający świetne czucie piłki i lekkość użytkowania lub technologia ACC2 / ALL Conditions Control, dająca maksymalną kontrolę nad piłką w każdych warunkach pogodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *