E-sport – atleci XXI wieku

Tradycyjny sport jaki dzisiaj znamy również uległ postępowi technologicznemu, przez co już ciężko spotkać na bieżni biegacza wyłącznie z trenerem, który trzyma w dłoni stoper. Dzisiejszy sport jest naszpikowany technologicznymi nowinkami w zakresie sprzętu czy pomocniczych urządzeń, które służą zawodnikom podczas treningu do poprawy wyników na zawodach. Nic więc dziwnego, że technologia wciąga sport poza pewną barierę, którą jest ekran komputerowego monitora. E-sport, sport elektroniczny- pod taką nazwą funkcjonuje „odmiana” sportu naszych czasów, gdzie na miejsce treningu wystarczy przejść kilka metrów od swojego łóżka- do komputera- i stamtąd szlifować swoje umiejętności.

Należy także zwrócić uwagę na pewne utarte stereotypy, że w gry komputerowe gra się tylko dla rozrywki i nie ma z nich żadnego pożytku. Otóż już nie dziś, a na pewno nie zawsze. E sport dał wielu ludziom możliwość wyrwania się z szarej rzeczywistości oraz pokazania swoich możliwości całemu światu. Bowiem nie można dyskredytować kogoś kto objawia wielki talent, tylko dlatego że ów talent powiązany jest z grą komputerową. Czasem o takiej a nie innej drodze decydują również względy zdrowotne i wówczas młodzi ludzie decydują się złapać pada lub mysz w swoje ręce i sprzed komputera pokazać swoją siłę. Nie ma w tym nic złego, tym bardziej, że taka postawa prezentuje bardziej siłę woli, walkę o swoje i dążenie do celu, a nie zaleganie na kanapie.

Wielkie, elektroniczne turnieje

E-sport to moda XXI wieku, choć także w latach 90′ odbywały się turnieje np. zorganizowane w 1990 roku przez Nintendo zawody w grę Super Mario. Dziś to jedna wielka studnia pieniędzy bez dna, do której co chwila napływają nowi sponsorzy, ponieważ jest to już na tyle popularny element rozrywki w wielu krajach, że obecność tej czy innej firmy wpływa wyłącznie pozytywnie na jej dalszy rozwój, szacunek i rozpoznawalność. Przepych, gwiazdy i oprawa telewizyjna to tylko niektóre ze smaczków jakie czynią e-sport gigantem rozrywki.

W Polsce e-sport także zyskuje coraz bardziej na popularności. Ten cały szał zapoczątkowała nasza Złota Piątka graczy w Counter Strike, która między innymi jest Mistrzem Świata z 2010 roku. Niewątpliwie duży wpływ na rozwój e-sportu w naszym kraju ma coroczny event w Katowicach- Intel Extreme Masters. Przyciąga on do Spodka całe tabuny fanów oraz największe gwiazdy wszystkich sportów elektronicznych, czyniąc przez weekend Katowice istnym rajem graczy komputerowych.

E sport nie dla każdego

Z racji niskiej szansy na kontuzje czy osłabienie, które ewidentnie występuje w normalnym sporcie, e-sportowiec, pragnący być topowym graczem zmuszony jest na wyrzeczenia. Treningi bowiem nie sprowadzają się do 3 lub 4 sesji w ciągu tygodnia jak w niektórych sportach naturalnych. Tutaj trening trwać może nawet 16 godzin i nie jest to rzadkość, a dla wielu- codzienność. Oczywiście wszystko zależy od człowieka, jednak sytuacje, w których ktoś nie wytrzymuje przeciążenia treningami jest cała masa i wiele dobrze zapowiadających się talentów porzuciło grę dla „normalnego życia”.

Ponadto e-sportowiec to osoba o szczególnych predyspozycjach np. grając w Counter Strike na zawodowym poziomie trzeba odznaczać się wspaniałym momentem reakcji i tzw. pamięcią mięśniową. Nie mniej jednak istnieje wiele amatorskich drużyn, w których każdy, choć trochę zaprawiony w boju może spróbować swoich sił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *